پارتیشن‌ های اداری چگونه موجب بهینه‌سازی فضا می ‌شوند؟

یکی از مشکلاتی که مدیران در فضا های کار با آن مواجه می ‌شوند، استفاده صحیح از فضا های موجود است. این چالش که در نهایت ممکن است مشکلات زیادی را در دفتر کار به وجود بیاورد، باعث می ‌شود تا راندمان کاری کارمندان پایین بیاید و آن‌ها از اینکه ساعت‌ های طولانی را در محیطی خسته‌کننده به سر می ‌برند، کلافه و سر در گم بشوند.

طراحان داخلی با تکیه بر تکنیک‌ های روز و وسایل و ابزار مدرن و کارآمد، دائم در حال طراحی و ایجاد طرح‌ ها و چیدمان جدید با استفاده از وسایل موجود در این بازار هستند و هر روزه نیز شیوه‌ های جدیدتر و کارآمدتری را برای بهینه‌سازی فضای موجود خلق می ‌کنند. استفاده از فضا در محیط‌ های کوچک از اهمیت بیشتری برخوردار می ‌شود؛ زیرا در این شرایط باید در فضای کمتری به نتیجه مورد نظر رسید. این مسئله اهمیت بهینه‌سازی و استانداردسازی محیط کار را دوچندان می ‌کند. در طراحی پارتیشن اداری می‌توان معابر را با هم ادغام کرد و پِرتی فضا را به حداقل ممکن رساند. حتی در برخی موارد می‌توان از در استفاده نکرد، زیرا بسیاری از فضاهای اداری به در نیاز ندارند. نیازسنجی در پروژه‌های دکوراسیون اداری اهمیت بسیار زیادی دارد.

پارتیشن اداری فضا گویا

ابزارهای بهینه‌سازی فضای دفتر کار چه چیزهایی هستند؟

وسایل زیادی در صنعت مبلمان اداری به منظور بهینه‌سازی فضا طراحی و تولید می ‌شوند. استفاده از هرکدام از این وسایل با توجه به شرایط دفتر کار، نوع کسب و کار و مساحت فضای در دسترس است. یک طراح داخلی می ‌تواند چیدمان مناسب را با توجه به متدهای روز و سلیقه صاحب پروژه پیاده‌سازی کند. این چیدمان علاوه بر چشم‌نواز بودن باید بهینه و استاندارد باشد و محیط اداری و دفتر را به مکانی تبدیل کند که در آن کار و استراحت با هم صورت می ‌گیرند.

یکی از آیتم‌ هایی که به بهینه‌سازی فضای کاری کمک فوق‌العاد‌ه‌ای می ‌کند، استفاده از مبلمان اداری استاندارد و مناسب است. این مبلمان اداری باید با توجه به میزان فضا و کاربری آن انتخاب و چیده شود. متریال به کار رفته در مبلمان اداری نیز هرچه مقاوم‌تر بوده و قابلیت تمیز کردن آن بالاتر باشد، در هزینه‌ های خرید و کارایی مبلمان تأثیر مثبت می ‌گذارد.

مورد دیگر که در بهینه‌سازی فضای کار کمک شایانی می ‌کند، استفاده از سیستم فایلینگ اداری است. این سیستم با توجه به نظم و ترتیبی که به اشیا موجود در محیط می ‌دهد، یکی از عوامل در بهینه‌سازی محیط‌ های کاری به شمار می ‌آید.

میزهای مدیریتی و میز کارمندان نیز از عواملی هستند که انتخاب صحیح آن‌ها می ‌تواند در بهبود محیط کار و بهینه‌سازی فضای موجود تأثیر چشم‌گیری داشته باشد. اینکه برای دفتر کار خود گران‌ترین و بزرگ‌ترین میز کار را تهیه کنید همیشه کار درستی نیست، بلکه باید در انتخاب میزهای اداری از استاندارد‌ها پیروی و میزهایی متناسب با شرایط کاری خود و کارمندان تهیه کنید. انتخاب هوشمندانه میزهای اداری و مدیریت، علاوه بر بهینه‌سازی فضای کار، بسیار اقتصادی نیز است.

از مؤلفه‌ های دیگر در دفاتر اداری به منظور بهینه‌سازی فضا می ‌توان از انواع پارتیشن‌ اداری نام برد. وجود پارتیشن در دفاتر کار مزایای بسیاری دارد و در بهینه‌سازی فضای اداره‌ ها و دفاتر نقش چشم‌گیر و مؤثری دارد. اگر فضای در دسترس در محیط کاری شما کم باشد، استفاده از پارتیشن برای جداسازی فضا های مجزا در دفتر یکی از هوشمندانه‌ترین راهکارهای بهینه‌ سازی است.

یه طور کلی پارتیشن های اداری در موارد زیر موثر هستند:

 • در محیط‌های اداری که فضای باز دارند، برای بهبود و افزایش ارتباط و فضای کاری مناسب از پارتیشن استفاده می‌کنند. استفاده از پارتیشن اداری بر ارتباط کارمندان با هم بسیار تأثیرگذار است و می‌توان از فضا بهترین و بیشترین استفاده را کرد.
 • دیوارهای کوتاه در انواع پارتیشن اداری فقط برای تقسیم‌بندی فضا استفاده می‌شوند و امکان حفظ حریم شخصی در آنها وجود ندارد.
 • با پارتیشن اداری می‌توان از تجمع کارکنان در سالن جلوگیری کرد و همکاران می‌توانند در همان محوطه پارتیشن‌بندی با هم صحبت کنند.
 • برای کاهش میزان سمعی و بصری بودن اتاقی که با پارتیشن اداری ایجاد کرده‌اید، باید میزان لت‌های پارتیشن را افزایش دهید و با این روش از میزان مزاحمت‌هایی که در فضای باز وجود دارد خلاص می‌شوید.
 • در زمان انتخاب پارتیشن به اندازه، نوع پارتیشن و نحوه قرار گرفتن آنها توجه کنید، زیرا رعایت تمام این موارد روی محیط کاری تأثیر مستقیم دارند.
 • برای انتخاب بهترین نوع پارتیشن باید هدف از پارتیشن‌بندی را مشخص کنید. پارتیشن اداری برای کارمندان مالی شرکت بسیار عالی است و دسترسی دیگران به اطلاعات مالی را کم می‌کند.
 • استفاده از پارتیشن در رنگ‌های متنوع در فضاسازی بسیار مؤثر است.
 • برای افزایش زیبایی می‌توانید رنگ پارتیشن را با مبلمان خود هماهنگ کنید.
 • پارتیشن‌ها با داشتن فضای کافی برای پوشه‌ها، پرونده‌ها، کاغذها و دیگر لوازم مورد نیاز نقش یک دفتر خصوصی را ایفا می‌کنند و امکان برقراری تعامل فردی را نیز فراهم می‌سازند.
 • برای تأمین نور مکانی که با پارتیشن‌های اداری جداکننده ایجاد کرده‌اید، می‌توانید از بازشوها و شیشه‌ها استفاده کنید.
 • زمانی از پارتیشن دوجداره برای تقسیم‌بندی فضا استفاده می‌کنیم که علاوه بر خصوصی کردن فضا، کنترل و نرسیدن صدا هم اهمیت داشته باشد. بعضی کارکنان در زمان کار به تمرکز و سکوت نیاز دارند. پارتیشن دوجداره عایق صوت و حرارت است، حتی از اتلاف انرژی نیز جلوگیری می‌کند.
 • اجرای سریع پارتیشن اداری از اتلاف وقت کارکنان پیشگیری می‌کند.
 • زیبایی و شکیل بودن پارتیشن‌ها موجب بی‌نیازی از تزئینات بعدی از قبیل رنگ و کاغذ دیواری می‌شود.
 • مزیت دیگری که پارتیشن‌ها دارند این است که می‌توانید آنها را در زمان تغییر مکان با خود جابه‌جا کنید.
 • با تکنولوژی نانو می‌توان به پارتیشن‌ها ویژگی ضد آب بودن را اضافه کرد.
 • مبلمان استاندارد به افزایش بهره‌وری و کاهش دردهای ناشی از نشستن طولانی‌مدت کمک می‌کند.
 • اگر با کامپیوتر کار می‌کنید تهیه مانیتور، کیبورد و موس استاندارد نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 • به کار بردن چند قاب عکس یا تصویر به حرفه‌ای‌تر شدن محیط شما کمک می‌کند. این کار هم روی شما و هم روی کارمندان و مشتریان تأثیر مثبت خواهد داشت.
 • پس از پارتیشن بندی، استفاده از گیاهان و گل‌دان‌ها در اتاق یا آثار هنری فضا را تلطیف و زیباتر می‌کنند. حتی استفاده از یک ساعت رومیزی می‌تواند فضای شما را خاص کند.

چه نوع مبلمان اداری برای بانک ها مناسب است؟

مبلمان اداری هر واحد اقتصادی با توجه به ویژگی های همان کسب و کار طراحی و اجرا می شود. مثلا اگر شرکتی ارباب رجوع زیادی دارد اتاق انتظار یا لابی آن دارای مبلمان خاصی است و می تواند افراد را برای مدت زمان خاصی با آسایش در انتظار ملاقات قرار دهد. در مورد بعضی از شرکت ها که ارباب رجوع به صورت فیزیکی مراجعه نمی کند نوع طراحی و چیدمان متفاوت می شود.

بانک ها نیز برای طراحی مبلمان اداری خود داستانی متفاوت دارند. در این مکان های اداری که قرار است ارباب رجوع با کارمند و مدیر ارتباط مستقیمی داشته باشد و به احتمال قوی نیز مدت زمانی را باید به انتظار بنشیند، طراحی مبلمان شکل متفاوتی پیدا می کند. این طراحی علاوه بر این باید راحتی کارمند و اپراتور را تامین کند و باید برای راحتی مشتریان در زمانی که در بانک حضور دارند نیز چاره ای بیاندیشد. کسانی که در زمینه کار طراحی داخلی و ساخت و اجرای مبلمان اداری دستی بر آتش دارند همیشه راهکار ها و شیوه های خوبی را در اختیار متقاضیان خود قرار می دهند.

مبلمان مناسب در یک فضا تبعات و آثار مثبت زیادی به همراه دارد؛ این آثار مستقیما با روح و ذهن افرادی که به محیط رفت و آمد دارند و در آن به کار مشغول هستند سروکار دارد. رنگ ها و نور به کار برده شده در طراحی داخلی یک محیط اداری و کاری نیز اثرات شگرفی دارد، استفاده از این المان ها نیز قواعد خاصی دارد که باید رعایت شوند.

مبلمان اداری برای بانک ها

از چگونه مبلمانی برای طراحی داخلی بانک بهره بگیریم؟

مبلمان داخلی بانک های مختلف با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند. گاهی حتی شعب مختلف یک بانک در شهرهای مختلف هم المان های متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. این المان ها گاهی بر اساس شرایط محیطی و فرهنگی هر منطقه تعیین می شوند و دستان طراح داخلی نیز گاهی برای انتخاب بهترین و مناسب ترین طرح باز گذاشته می شود.

انتخاب این که از چه نوع مبلمان و با چه متریالی در چه رنگی برای طراحی داخلی بانک استفاده شود بر عهده مدیریان تصمیم گیرنده است. اما باید بدانید که مقاومت متریال و کیفیت بالای آن ها باید در فرآیند طراحی، ساخت و اجرا در نظر گرفته شود. گاهی اوقات لوگوی بانک نیز در انتخاب این رنگ ها دخیل است، بدین ترتیب که طراح با استفاده از المان ها و رنگ های موجود در لوگو اقدام به طراحی مبلمان خاص و مناسب برای شعبه بانک می کند.

بهره گیری از المان های زیبا کننده محیط ادارات مانند پارتیشن های زیبا و شیشه ای به همراه یک سیستم فایلینگ اداری می تواند تاثیرات مثبتی بر مشتریان و کارمندان بگذارد، از این رو استفاده از این مولفه ها در طراحی بانک بسیار رایج است.

باید در هر شعبه بانک علاوه بر میز و صندلی های کارمندان و صندلی های انتظار مشتریان، فضاهایی را برای برگزاری جلسات، اتاق مدیر و معاون در نظر گرفت و با توجه به مولفه هایی که ذکر شد مبلمان اداری مناسب که اعم از میز، صندلی، کمد، قفسه و سیستم فایلینگ هست را در آن ها تعبیه کرد.

مبلمان اداری در بانک باید دو منظوره باشد، این تجهیزات باید علاوه بر تامین آسایش و راحتی کارمندان و مشتریان بانک، فضای ایمنی را جهت نگهداری اسناد و مدارک مالی بانک فراهم نماید. تامین امنیت در قفسه ها، سیستم فایلینگ و کمدهای بانک به قدری حائز اهمیت است که باید آن را در اولویت پروسه طراحی و ساخت مبلمان اداری برای بانک ها در نظر گرفت.